Як відкрити власну фірму у Польщі

Головним законом, який регулює започаткування, ведення та завершення підприємницької діяльності на території Республіки Польща є Закон Республіки Польща «Про вільне ведення підприємницької діяльності» від 2 липня 2004 р. (Ustaw z dnia 2 lipca 2004 r. O swobodzie działalności gospodarczej).

Відповідно до цього закону на рівні з громадянами Польщі підприємницьку діяльність на території держави можуть здійснювати громадяни країн-членів ЄС та країн-членів Європейської асоціації вільної торгівлі (EFTA – Норвегія, Ліхтенштейн, Швейцарія), які виступають сторонами угоди про європейську економічну зону.

На подібних умовах можуть здійснювати підприємницьку діяльність громадяни третіх країн, які не входять до вищезгаданих груп країн, при умові відповідності одному з наступних перерахованих критеріїв:

  • отримати дозвіл на тимчасове перебування на території Польщі, або
  • отримати дозвіл на постійне місце проживання в Республіці Польща,
  • отримати статус біженця відповідно до ст. 53 Закону Республіки Польща «Про іноземців» від 13 червня 2003 р.

Інші іноземні особи, про яких не згадувалось вище, мають право здійснювати підприємницьку діяльності в Республіці Польща, втім лише у формі таких товариств:

  • товариство з обмеженою відповідальністю, („Sp. z o.o.” )
  • товариство на вірі - командитне (по-польськи ” Sp. komandytowa” )
  • акціонерне товариство (по-польськи „S.A.”)
  • змішане товариство - командитно-акціонерне (по-польськи „Sp. komandytowo-akcyjna”).

Іноземці мають право вступати до вищенаведених товариств, а також викуповувати акції товариств або набувати частину їх власності.

Водночас, у даному випадку, група іноземців не може вести підприємницької діяльності на підставі реєстрації фірми в органах міської влади, а також у формі товариства з необмеженою відповідальністю.

Окрім того, закордонні підприємства і компанії можуть здійснювати підприємницьку діяльність у Польщі, відкривати свої філії або представництва (відповідно до ст. 85 – 92 Закону Республіки Польща «Про вільне ведення підприємницької діяльності»), втім такі установи не мають права ведення господарської діяльності, а виконують лише рекламні і представницькі функції.

Підприємець може здійснювати підприємницьку діяльність після проходження процесу реєстрації підприємців у Державному реєстрі судових рішень. Принципи запису до реєстру підприємців передбачені Законом Республіки Польща «Про державний реєстр судових рішень» від 20 серпня 1997 р.

Етапи реєстрації фірми

У випадку відкриття товариства з обмеженою відповідальністю, командитного товариства, або командитно-акціонерного товариства, кошти реєстрації (у відповідному відділі державного реєстру) складають 1000 злотих. Додатково до цих коштів у розмірі 500 злотих нараховуються витрати на розміщення оголошення у Судовому і економічному моніторингу. Додаткові кошти передбачає укладення нотаріального акту Угоди про товариство (не стосується товариства з необмеженою відповідальністю).

У випадку заснування товариства з обмеженою відповідальністю, процес реєстрації відбувається за такими етапами:

  1. Реєстрація угоди товариства у нотаріуса
    Мінімальний обсяг основного капіталу фірми повинен складати 5 тис. злотих, які вносяться спільники товариства у формі готівки або апорту. При обсягу основного капіталу товариства у розмірі 5 тис. злотих, нотаріальна оплата складає близько 450,0 злотих.
  2. Реєстрація товариства в Державному реєстрі судових рішень
    Для реєстрації потрібні такі документи: заява про внесення фірми до Державного реєстру судових рішень, угода товариства, нотаріальні зразки підписів членів управління, угода про наймання. Оплата суду за реєстрацію товариства в Державному реєстрі судових рішень складає 1500,00 злотих.
  3. Реєстрація у Державному статистичному управлінні.
  4. Заява до Державної податкової служби Республіки Польща (US) щодо присвоєння ідентифікаційного номеру, а також оголошення щодо сплати ПДВ ( оплата послуг становить 170,00 злотих).
  5. Реєстрація в Державній страховій компанії (ZUS)

Для відкриття товариства з обмеженою відповідальністю українська фірма повинна представити наступні документи:

  • виписка з Державного реєстру судових рішень
  • Угода про товариство
  • резолюція загальних зборів товариства про прийняття рішення про заснування товариства
  • Повноваження щодо заснування товариства в Польщі

Запис до державного реєстру судових рішень є необхідною умовою також при відкритті філії, натомість при відкритті представництва необхідно внести запис до реєстру представництв закордонних підприємств, який проводить Міністерство економіки Республіки Польща.

Що ж до оподаткування підприємницької діяльності, то потрібно зазначити, що впродовж останніх років податкова система Польщі зазнала значних змін, спрямованих на забезпечення більшої чіткості та відповідності системам оподаткування країн Євросоюзу. При цьому треба мати на увазі, що несвоєчасна оплата податків несе за собою штрафні санкції в розмірі 13% річних.

Основні види податків такі:

  • податок на доходи юридичних осіб – за ставкою 19%;
  • податок на додану вартість (закон про ПДВ діє з 1 травня 2004 року). Основна ставка податку становить 22%;
  • акциз;
  • податок на дивіденди, що поширюється на осіб, котрі є акціонерами підприємств (ставка податку становить 19%, якщо не підпадає під конвенцію про подвійне оподаткування);
  • соціальне страхування (близько 30-36%) та податок на прибуток з заробітної плати;
  • податок на доходи фізосіб. Оподаткуванню належать доходи фізичних осіб незалежно від джерела надходження. Податок має прогресивну ставку мінімальний розмір 19%, максимальний – 35%;
  • місцеві податки. Їх обумовлює закон “Про місцеві податки та збори” від 12 січня 1991 року. Верхню межу податкової ставки визначає парламент. Як правило, місцеві податки включають: податок на нерухомість, на автомобілі, на собак, на продуктові та промислові базари;
  • податок на нерухомість щороку визначає міністр фінансів, і його затверджують місцеві органи влади.

Додаткову інформацію про польське законодавство у галузі ведення підприємницької діяльності англійською мовою можна ознайомитись на сайті Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych: http://www.paiz.gov.pl


zarobitchany.org № ❶ ✰ Помощь трудовым эмигрантам ✰ Як відкрити власну фірму у Польщі